İrfan ERDEM Kimdir?

İrfan ERDEM

İrfan ERDEM 10 Aralık 1948'de Karadeniz Ereğli'de doğar. İlk ve orta öğrenimini Karadeniz Ereğli'de, Lise öğrenimini İstanbul Kabataş Lisesinde okuyan ERDEM, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur.1954-1960 yıllarında iki dönem Belediye Başkanlığı görevinde bulunduğu dönemde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının Karadeniz Ereğli'ye kurulmasını sağlayan Kamil ERDEM’in üç çocuğundan biridir.

 

SANAYİCİ KİŞİLİĞİ İLE İrfan ERDEM

Kdz Ereğli'deki 40 yıllık iş yaşamında hep ilklere imza atar. İlçede ilk boru-profil fabrikasını 1974 yılında işletmeye açar. Sonrasında Bozhane Çınaraltındaki çekek yerini tersane haline getirerek çeşitli tonajlarda kuru yük gemileri inşa eder. Bunlardan bazıları da; 1974 yılında 1000 DVVT'luk M/V Numan Erdem, 3200 DVVT' luk M/V Nergis Erdem ve 1982 yılında üretimi tamamlanan 7000 DVVT' luk M/V Kamil Erdem gemisidir. Bu gemi 1982 yılında Türkiye'de özel sektörün yapabildiği en büyük gemi olur.

İŞ DÜNYASINDA ATILIMCI VE YENİLİKÇİ KİŞİLİĞİ İLE  İRFAN ERDEM

Erdemir’in denize döktüğü yüksek fırın cürufunu çimento üretiminde değerlendirmeyi düşünen İrfan Erdem, ilçede yine ilklere imza atarak dünyanın en büyük çimento üreticisi olan Lafarge ile 1988 yılında çimento fabrikasını % 50 % 50 kurup işletmeye başlar. Aynı yıl hazır beton tesislerinin kuruluşlarını ve üretime geçişlerini gerçekleştirerek inşaat sektörüne teknolojik hizmetler sunan Erdem, çimento fabrikasının hemen yanına Karadeniz Bölgesinin ilk özel limanını yapar ve bölgede yeni sektörlerin oluşmasına yön veren yenilikçi, öncü kişiliği ile bölge tarihine imza atar.

SOSYAL PROJE ADAMI İRFAN ERDEM

 İrfan Erdem, sayısız hizmetlerini eğitim dalında da taçlandırır. Annesinin ismini verdiği; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 250 öğrencilik KDZ. EREĞLi HATiCE ERDEM ANADOLU DENiZCiLiK MESLEK LİSESİNİ yaptırıp denizcilik sektörünün ara eleman gereksinimini sağlayan okul kurar. EREĞLİ EĞİTİM FAKÜLTESİ' nin ilçeye kazandırılmasında katkıları da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Hem maddi hem de manevi olarak fakültenin ilçeye kazandırılmasında öncülük eder. 1990–2002 yılları arasında Anadolu Lisesinde Vakıf Başkanlığı yapmıştır. İlçede sayısız hizmetlere katkı verirken, Kdz Ereğli' de Devlet Hastanesinin diyaliz bölümünün kurulmasına öncülük eder ve bununla da kalmayarak ilk diyaliz makinelerini de kendisi alır. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından bu hizmeti karşılığında Sağlık Onur Ödülü ile onurlandırılır. Kurtuluş Savaşında Kdz. Ereğli' de destan yazan Gazi Alemdar Müze Gemisi'nin yapılıp monte edilmesine de katkılar veren ERDEM, iş yaşamındaki öncülük ve önderliği ile bölgenin sorunlarını ve çözüm yollarında da taşın altına elini sokmaktan kaçınmaz. Bunların yanı sıra 1982/1984 sezonunda Türkiye Birinci Liginde oynayan Zonguldak Spor Kulübünde başkanlık yapar. 1993 /1994 sezonunda başkanlığını yaptığı Ereğli Erdemir spor' un futbol takımını ikinci lige yükseltir.

2003 yılında kurulan Batı Karadeniz Bölgesi Deniz Ticaret Odası’nın kurucusu olan İrfan Erdem, Nisan 2018 Deniz Ticaret Odası Seçimlerini kazanarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmektedir. Bu meslek odasının Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürürken eğitimin gerekliliğine olan inancından olsa gerek halen Anadolu Üniversitesi’nin İşletme Bölümü 3.sınıfında tahsil yaşamına devam ediyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesinde 3 dönem öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Ayrıca kuruluşunda büyük katkıda bulunan 3750 öğrencisi olan Dünyada 5. Sıradaki Piri Reis Denizcilik Üniversitesi Mütevelli Heyetine seçilerek akademik cübbe giymiştir. İrfan Erdem, biri kız olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Başkan'ın Mesajı